Christian Danowicz

   CHRISTIAN DANOWICZ – skrzypce, dyrygent

Christian Danowicz urodził się w 1983 roku w Buenos Aires w Argentynie. W wieku czterech lat wraz z rodziną wyemigrował do Francji, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach u swojego ojca, skrzypka i pedagoga, Enrique Danowicza.

Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie, które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Gilles Colliard. W roku 2010 ukończył studia magisterskie  na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów oraz studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja. W ubiegłym roku uzyskał stopień doktora w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (promotor – J. Pietrzak) i został asystentem klasy skrzypiec prof. Pietrzaka.

W latach 2005 – 2007 był stypendystą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji dla najwybitniejszych artystów i naukowców studiujących poza Francją. W roku 2009 miał możliwość korzystania z włoskiego XVIII – wiecznego instrumentu wykonanego przez A. Gabrielli, który został dla niego wypożyczony z fundacji Maggini Stiftung przez francuski Rotary Club. Obecnie gra na instrumencie Nicolas Vuillaume z 1860 roku.

Christian Danowicz jest laureatem III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. T. Wrońskiego w Warszawie (2009), na którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu oraz dla najlepszego studenta UMFC w Warszawie. W roku 2010 otrzymał I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej podczas festiwalu Duxbury Music Festival w USA.

Obecnie Christian Danowicz jest koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, z którą regularnie występuje jako solista i dyrygent. Artysta ma na swoim koncie występy w USA , Argentynie, Wenezueli, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, na Ukrainie, Litwie i w Polsce, gdzie jako solista wystąpił z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ramach mistrzowskich kursów muzycznych miał okazje doskonalić swoje umiętności z takimi mistrzami wiolinistyki jak Maxim Vengerov, Ruggiero Ricci, Krzysztof Węgrzyn, Oleh Krysa, Eric Friedman, Ivry Gitlis, Tomasz Tomaszewski, Igor Frolov, Edward Zienkowski, Maria Jaszwili i Tedi Papavrami.
Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzycznego „Musique au Leman” w Thonon we Francji, gdzie corocznie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej. W ramach festiwalu występuje jako solista, kameralista, koncertmistrz i dyrygent. Od 2011 jest pedagogiem klasy skrzypiec na kursie w Opolu „Śląskie Lato Muzyczne”.