Jacek Francuz

  JACEK FRANCUZ – wiolonczela

Jacek Francuz urodził się w 1990 roku w Rybniku. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie wiolonczeli Leona Mielimąki, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Stanisława Firleja i dr Marcina Misiaka. Swoje umiejętności doskonalił w Hochschule für Künste Bremen w klasie wiolonczeli prof. Alexandra Baillie, Oprócz gry solowej rozwijał także swoje doświadczenie w muzyce kameralnej studiując wraz z Amelior Quartet w Hochschule für Music Theater und Medien Hannover w klasie kameralistyki prof. Olivera Wille.

Jacek Francuz jest laureatem nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach solowych oraz kameralnych m.in.: V Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy im. Prochaski w Koszycach (Słowacja), Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi, Pietro Argento International Music Competition in Gioia Del Colle (Włochy), Konkurs na Recital w Ramach Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Żaganiu. Był także uczestnikiem kursów i festiwali: Idyllwild Summer Program (California, Stany Zjednoczone), Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy na Zamku Książ w Wałbrzychu, Festiwalu Muzycznego „Heidelberger Frühling” (Heidelberg, Niemcy), Internationaler Kammermusik Sommerakademie in Frenswegen (Nordhorn, Niemcy).

Wiolonczelista uczestniczył także w wielu młodzieżowych projektach orkiestrowych (m.in. I’ Culture Orchestra, European Philharmonic Orchestra) koncertując w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, współpracując z wybitnymi dyrygentami.

Aktualnie Jacek Francuz jest wiolonczelistą orkiestry Opery Wrocławskiej oraz studentem studiów III stopnia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.