Martyna Cymerman

  MARTYNA CYMERMAN – sopran

Martyna Cymerman jest absolwentką Akademi Muzycznej w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hannoverze w klasie Marka Rzepki. Jest laureatką nagrody Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art Sopot 2014, III nagrody oraz nagrody specjalnej za szczególne walory głosowe Konkursu Złote Głosy Warszawa 2014 oraz III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclee (Braila,Rumunia 2015).

W sezonie 2013-2014 była uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów przy Operze Narodowej-Teatrze Wielkim w Warszawie. Jest również wielokrotną uczestniczka Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. W lutym 2015 roku zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Neddy w Pajacach R.Leoncavallo, za którą otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im.J.Kiepury za najlepszy Debiut Śpiewaczki. W 2015 roku wykonała również partię Muchy w światowej premierze Space Opera A.Nowaka również w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2016 roku Martyna Cymerman wystąpiła w partii Terezji (Cycki Terezjasza, F.Poulenc) w Hannoverze, Eurydyki (Orfeusz i Eurydyka, C.W.Gluck) na Festiwalu „Oper in Starnberg” oraz Hrabiny Almavivy (Wesel e Figara, W.A.Mozart) w Oldenburgisches Staatstheater.

Obecnie Martyna Cymerman jest solistką Oldenburgisches Staatstheater gdzie w sezonie 2016/17 wykonała partie Poppei (Agrippina,G.F.Haendel), Małgosi (Jaś i Małgosia,E.Humperdinck), Michaeli (Carmen,G.Bizet), Wellgunde (Das Rheingold,R.Wagner) oraz Johanna (Sweeney Todd,S.Sondheim).