Natalia Drozen-Czaplińska

 

 NATALIA DROZEN-CZAPLIŃSKA – szpinet 

Natalia Drozen-Czaplińska przez 12 lat uczyła się gry na fortepianie w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krośnie. Klawesynowe studia licencjackie i magisterskie w klasie prof. Leszka Kędrackiego w Akademii Muzycznej w Łodzi ukończyła z wyróżnieniem. W ramach programu stypendialnego Erasmus studiowała w Hochschule der Künste in Bern (Szwajcaria) w klasie klawesynu prof. Dirka Börnera. Naukę kontynuowała na Studiach Podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Ketila Haugsanda, Marka Krolla, Nicholasa Parle, Tineke Steenbrink, Elżbietę Stefańską, Władysława Kłosiewicza, Liliannę Stawarz, Marcina Szelesta i Ewę Mrowca (realizacja basso continuo) oraz Marię Erdman (klawikord), a także w warsztatach tańca barokowego prowadzonych przez tancerzy Cracovia Danza.

Uczestniczyła w festiwalach takich jak: 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny ‘Pražské Jaro’, Dni Bachowskie, Festiwal Barbakan, Przasnyskie Lato Muzyczne, Małopolski Festiwal im. Adolpha Saxa, XV Festiwal Muzyka w Sandomierzu, II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej w Białymstoku i Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej – Kolory Polski XII oraz sesjach artystyczno-naukowych jak Musica Moderna, Taniec w Muzyce Baroku oraz Haendel 250. Współpracowała z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Łódzką oraz Leopolis Chamber Orchestra.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010/2011 oraz Académie musicale de Villecroze (Francja) w klasie klawesynu i klawikordu Iltona Wjuniskiego w roku 2011. Nagrodzona Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu podczas I-go Akademickiego Konkursu Klawesynowego w Poznaniu. Półfinalistka konkursu klawesynowego podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ‘Pražské Jaro’(2012 r.). Laureatka II nagrody podczas XIV Concorso di clavicembalo „Gianni Gambi” w Pesaro (2013 r.).

Obecnie jest nauczycielem gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Tuchowie, a w latach 2013-2015 współpracowała z Katedrą Organów Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi gdzie prowadziła wykłady specjalistyczne z zakresu muzyki dawnej.