Tomasz Pawłowski

 TOMASZ PAWŁOWSKI – fortepian

Tomasz Pawłowski ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Alicji Palety-Bugaj. Studiował kameralistykę pod kierunkiem Krystyny Borucińskiej. Jest także absolwentem Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Swój kunszt doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez najznakomitszych artystów i pedagogów, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Ewę Pobłocką, Hiro Nakamurę, Cecille Ousette, Wiktora Mierżanowa, Hartmuta Hölla i Jerzego Marchwińskiego.

Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobył I nagrodę i Złoty Medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Oranienburgu (Niemcy) w 2005 roku oraz I nagrodę w kategorii duetów (wraz z sopranistką Ewą Leszczyńską) w konkursie Giosuè Carducci w Madesimo (Włochy) w 2012 roku. Wraz z barytonem Arturem Rożkiem został finalistą międzynarodowego konkursu w s’Hertogenbosch (Holandia) w 2016 roku. Był dwukrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2000, 2001) oraz stypendystą Burmistrza miasta Hamamatsu (Japonia) w 2006 roku.

Szczególnym zainteresowaniem darzy kameralistykę. Na tym polu współpracował m.in. z mezzosopranistką Urszulą Kryger, altowiolistą Ryszardem Groblewskim oraz skrzypkami: Christianem Danowiczem i Agnieszką Maruchą, z którą w 2012 roku nagrał sonaty i miniatury Hansa Hubera. W ostatnim czasie nagrali wspólnie utwory Ryszarda Sielickiego. Współpracuje też z wybitnym argentyńskim bandeonistą i kompozytorem, Marcelo Nisinmanem.

Jest członkiem NFM Ensemble. W lipcu 2015 roku wystąpił na EXPO w Mediolanie z serią recitali chopinowskich. Występował w Austrii, Niemczech, Japonii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Włoszech oraz w Paryżu. W Polsce koncertował w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Łódzkiej, Rzeszowskiej, Wrocławskiej, na Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, w Żelazowej Woli, a także na scenach warszawskich: w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Od 2007 współpracuje z Filharmonią Narodową.

W październiku 2009 roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej jako solista w koncercie dla dzieci, wykonując I część Koncertu g-moll Camilla Saint-Saënsa.