Waldemar Żarów

   WALDEMAR ŻARÓW – klarnet

I klarnecista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Na początku przygody z muzyką związany był głównie z rodzinnym miastem Rzeszów, gdzie uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina, a następnie do Państwowego Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego, które ukończył z wyróżnieniem w klasie klarnetu Roberta Mosiora. Największy wpływ na jego drogę artystyczną miały studia muzyczne na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2008 roku ukończył je z wyróżnieniem w klasie prof. zw. Andrzeja Janickiego.

Swoje umiejętności doskonalił również w ramach licznych kursów mistrzowskich w zakresie gry na klarnecie oraz kameralistyki u takich artystów jak: Giora Feidman, Matthias Muller, Christoph Hartmann, Michel Arrignon, Arnaud Leroy, Diethelm Jonas, Nuno Pinto, Piotr Szymyślik oraz Valter Vitek.

Przez cały okres swej edukacji regularnie otrzymywał nagrody na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Wśród najważniejszych nagród można wyróżnić:

II nagroda oraz nagroda specjalna na Le 8ème Concours International de Quintette à vent „Henri Tomasi” w Marsylii, III nagroda na VII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, II nagroda na VII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, kategoria – zespół kameralny (kwartet klarnetowy). IV nagroda na XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach. II nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie, kategoria – trio stroikowe I miejsce na Makroregionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II st. w Lublinie. I miejsce na Regionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych I i II st. w Mielcu.

Pod koniec studiów objął posadę muzyka solisty w nowo powstałej Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus w Warszawie, skupiającej najzdolniejszych absolwentów polskich uczelnii muzycznych, od 2011 roku jako pierwszy klarnecista związany jest z Filharmonią Gorzowską, a w kwietniu 2017 roku wygrał przesłuchanie na stanowisko pierwszego klarnecisty w Operze Narodowej w Warszawie.

Na stałe współpracuje z czołowymi polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, z którymi miał przyjemność koncertować w najważniejszych ośrodkach muzycznych Polski, niemal całej Europy, Azji oraz Ameryki Południowej.

Jako muzyk orkiestrowy dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych dla wytwórni DUX, CD Accord, Albany Records, Sony Classical. Najważniejszą spośród nich jest jego solowa płyta „Sinfonia Iuventus i jej soliści” nagrana z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą maestro Gabriela Chmury, wydana przez CD Accord. Na krążku zostały utrwalone dzieła C. Debussy’ego, R. Strauss’a, J. Francaix. Niedługo po publikacji albumu przez Naxos Music Library, otrzymał on bardzo pochlebne recenzje od wpływowych krytyków muzycznych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W przeciągu całej swojej kariery muzycznej współtworzył i regularnie koncertował z rozmaitymi formacjami kameralnymi takimi jak: duety, trio stroikowe, kwartet dęty drewniany, kwartet klarnetowy, kwintet dęty drewniany, sekstet dęty, oktet dęty. Obecnie jest członkiem zespołów „Saphire Quintet” oraz kwartetu „Dance of Fire”.